„Bezpečnostní Průvodce Bulharskem: Doporučení a Tipy pro Turisty“

  • 0

Cestování je vzrušující dobrodružství, plné nových zážitků, poznávání různých kultur, kulinářských specialit a památek. Avšak s cestováním přicházejí i jisté rizika, které vyžadují naši pozornost a připravenost. Dnes se zaměříme na bezpečnost v Bulharsku.

Bulharsko je krásná země, plná pestrých krajů, starobylých měst a působivých památek. Většina lidí ji procestuje bez jediného problému. Ale jako v každé zemi, i zde je dobré být na pozoru a dbát na své bezpečí.

Není tajemstvím, že kapesní krádeže jsou bohužel běžnou součástí cestování. Ale v Bulharsku je dobré myslet také na krádeže z hotelových pokojů a aut. Proto je důležité, abyste se vždy ujistili, že jste svůj pokoj nebo auto pečlivě zamkli.

Je také dobré nezanechávat cennosti, doklady nebo finanční hotovost na očích. Mají být vždy bezpečně uloženy, ideálně v hotelovém trezoru.  Nechcete je nechat ležet někde, kde je může kdokoli jednoduše vzít.

A co se týče peněz, je velmi důležité, aby jste směňovali a vybírali peníze pouze v bankách nebo ve velkých směnárnách. Nechte si také vždy potvrdit, kolik měny dostanete za své peníze. Nikdy nevěřte „dobrým obchodům“ od cizinců na ulici.  Stejné pravidlo by mělo platit i pro směnárny.

Pokud je to možné, peníze vybírejte jen v bankomatech bank.  Modro – žluté bankomaty se znakem ATM vám vezmou velmi vysoké poplatky.

 

Co dělat v případe nouze: 

První a nejdůležitější krok je případ neprodleně nahlásit na místně příslušnou policejní stanici. Je možné, že se cítíte ohroženi nebo vyděšeni, ale je důležité zachovat klid a postupovat dle instrukcí. Dotazujte se na vydání potvrzení o nahlášení tohoto incidentu, protože vám to bude následně sloužit při dalších jednáních.

Pokud jde o jazykovou bariéru, nenechte se odradit. Bulharské orgány jsou v rámci trestního řízení povinny zajistit přítomnost tlumočníka. To znamená, že ať už hovoříte jakýmkoli jazykem, vždy budete mít možnost komunikovat a vyjádřit své obavy.

Dalším krokem, který byste měl zvážit, je spojení se s konzulárním úsekem Velvyslanectví ČR v Sofii, s konzulárním jednatelstvím v Burgasu (pouze během hlavní letní turistické sezóny) nebo s honorárním konzulátem ve Varně nebo Plovdivu. Tyto organizace jsou připraveny podat vám potřebné informace o tom, jak postupovat v dané situaci.

 

Bulharsko je nádherná země a s trochou ostražitosti může být vaše cesta úžasným zážitkem. Nechte se okouzlit její krásou, ale nezapomeňte na své bezpečí. Buďte opatrní, buďte ostražití, ale hlavně si užívejte své dobrodružství v této fascinující zemi.

Join The Discussion

Compare listings

Compare