Jaderské vs. Černé moře

Dvě pro nás nejznámější moře – dva věční rivalové. Věděli jste ale, že v 90% vod černého moře je rozpuštěn sirovodík?  Přečtete si další zajímavosti, důležité informace, plusy a mínusy obou moří. Výběr je už jen na vás. 

Jaderské moře:

Pobřeží Jadranu je velmi členité: v jižní italské části je nízké a písčité, v severní balkánské části je skalnaté s mnoha ostrovy a útesy. V Jadranu je přibližně 1 250 ostrovů, z toho 70 trvale obydlených. Slanost 35 – 38 ‰. Co v praxi znamená, že jde o velmi slané moře, ve kterém je až do 38 gramů soli na 1 litr vody a právě to se podepisuje pod příznivé účinky na pokožku lidského těla. Horší je otevřít oči pod vodou.  Jadran je ideální pro prevenci a léčbu lupénky, atopického ekzému, astmatu, alergických onemocnění horních cest dýchacích či chronické obstrukční plicní nemoci. Různorodý život Jaderského moře vás čeká hned v mělké vodě. Ryby, šneky, ježci, krabi, sasanky … Většina živočichů je neškodná, ale je zde vyšší pravděpodobnost že stoupnete na mořského ježka.  Jedovatých ryb žije v Jadranu málo. Jedna z mála nebezpečných ryb se jmenuje Pauk. Na zádech a na žábrech má jedovaté ostny a protože leží na dně není velký problém na ni stoupnout.  Rovněž bolestivé mohou být poranění bodlinami ryby ropušnice (Chorvati jim říkají škarpina).. Bodnutí však není životu nebezpečné. V každém případě, je třeba co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc. V Jaderském moři žraloci původně nežili, pouze se tam někdy zatoulají ze Středomoří. Rybáři tvrdí, že sem tam se nějaký objeví, nejsou však nebezpeční, většinou jsou takoví dezorientovaní z toho, kam se dostali, že hledají co nejkratší cestu zpět domů.

Černé moře:

Pobřeží tvoří krásná a divoká zákoutí nádherné přírody, ale především jsou to dlouhé a široké zlatavé písečné pláže. Na opačném konci, například v Gruzii najdete převážně skalnaté pláže. Oproti Jadranu je zde ostrovů málo. Konkrétně jen 7. Bulharské pláže jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v Evropě a každoročně jsou oceňovány Modrou vlajkou, což je mezinárodně uznávaná známka kvality. Bulharské pobřeží je proslulé velkými vlnami a je často rozbouřené. Velkých vln se lze nabažit především v druhé polovině sezóny. Černé moře má podprůměrnou salinitu, zejména kvůli přítoku velkých řek jako je Dněpr a Dunaj. Průměrná slanost okolo 18 ‰ = 18 gramů soli na 1 litr vody. Pro lidi s revmatickými problémy je jako stvořené. Obecně léčí potíže s klouby, pohybové ústrojí, gynekologické problémy a močové cesty. Kromě toho všeho zlepšuje kvalitu pleti. V Bulharsku najdete i několik léčivých pramenů jako například: – Lázně Svatý Konstantin ve Varně nabízejí přírodní sirný pramen s teplotou 46 ° C. – Bulharské městečko Chisarja je také proslulé léčivými prameny. – Na pobřeží najdete hned několik bahenních lázní (například Tuzla), kde se léčí především revmatismus. S kúpou apartmánu si můžete užít blahodárných účinků moře i několikrát za rok. Černé moře láká zejména rodiny s dětmi, protože má mírný vstup do moře a ve vodě se nemusíte obávat žádných zrádných živočichů a obouvat si do vody pantofle.  Ryby které žijí v Černém moři jsou převážně do 50cm a  váží cca do 2 kg. Velké hloubky také obývají delfíni, pokud budete mít štěstí, můžete je spatřit i z pobřeží.  Na skalách jen těžko najdete místo, na kterém by nebyly přichycené slávky. Na dně se daří ústřicím a také mořským slimákům z rodu Rapana, kteří se sem dostali z Dálného východu. Vhodné pro život jsou pouze vody do hloubky 200 metrů. Podle výpočtů vědců obývají živé organismy pouze desetinu vod Černého moře.  Je to způsobeno tím, že v 90% vod moře je rozpuštěn sirovodík. Jde o další zajímavost Černého moře. 

Compare listings

Compare