Jaký je proces koupě nemovitosti v Bulharsku v 8 krocích

  • 0

Vítejte na našem blogu, kde se v dnešním příspěvku ponoříme do detailů procesu koupě nemovitosti v Bulharsku. Pro mnoho zahraničních investorů a milovníků krásy balkánského regionu je Bulharsko často tou pravou volbou pro investici do nemovitostí. Ale jak přesně probíhá nákup nemovitosti v této zemi? Zdá se vám to jako složitý proces? Nebojte se, my vám ho dnes představíme v 8 přehledných a srozumitelných krocích, abyste přesně věděli, do čeho jdete, a mohli tak učinit informované rozhodnutí. Připravte se na průvodce, který vás provede celým procesem od začátku až do konce.

1. Výběr nemovitosti: Prvním krokem je samozřejmě najít nemovitost, kterou chcete koupit. V Aparsii Vám nejdříve provedeme předvýběr podle Vašeho zadání. Prohlídky vybraných nemovitostí mohou být provedeny online nebo se s Vámi vypravíme do Bulharska a vyberete si svou vysněnou nemovitost osobně.

2. Právní a finanční poradenství: Je důležité poradit se s odborníkem na bulharské nemovitosti, který vám může pomoci pochopit právní a finanční aspekty koupě nemovitosti v Bulharsku. Aparsia spolupracuje se špičkovými daňovými poradci v České republice, na Slovensku i v Bulharsku. Samozřejmostí je právní servis u advokátů, kteří se specializují na problematiku nákupu a prodeje nemovitostí.

3. Předběžná nebo rezervační smlouva: Jakmile jste našli nemovitost, kterou chcete koupit, obvykle se podepíše rezervační nebo předběžná smlouva (zaleží na konkrétním případu), která obsahuje dohodnuté podmínky, identifikaci prodávané nemovitosti, cenu a další důležité parametry nutné k prodeji. Tato smlouva také obvykle stanovuje nejzazší datum pro převod nemovitosti.

4. Kontrola nemovitosti: Před uzavřením smlouvy byste měli zajistit, aby byla provedena důkladná kontrola nemovitosti, aby se zjistilo, zda neexistují žádné právní nebo strukturální problémy. Aparsia zajišťuje pro své klienty tzv. „due diligence“ proceduru. To znamená, že před podepsáním všech smluvních dokumentů, obdržíte písemnou zprávu advokáta, že na nemovitosti neváznou žádná břemena ani jiná omezení.

5. Souběžně s podpisem smluv, se podepisují prohlášení, která vyžaduje Bulharská legislativa, podle Zákona o notářích a notářské činnosti a Zákona proti praní špinavých peněz. Bez uvedených prohlášení není možné převod nemovitosti provést. Zároveň zplnomocňujete bulharského advokáta, který Vás bude zastupovat v celém procesu prodeje nemovitosti. Všechny dokumenty pro Vás připravíme ve dvojjazyčné verzi tak, abyste byli zcela komfortní se vším, co podepisujete.

6. Transfer prostředků ke koupi nemovitosti: v Bulharsku je standardní platba před převodem nemovitosti. Proto je mimořádně důležité spolupracovat s důvěryhodnou společností, která Vám zajistí, že Vaše prostředky budou v naprostém bezpečí až do zákonného převodu nemovitosti.

7. Notářský zápis (angl. Notary Act): pokud všechny uvedené kroky proběhnou, posledním krokem je notářský úkon, kdy se podepisuje konečná smlouva tzn. Notary Act. Při tomto úkonu Vás zastupuje zplnomocněný advokát, který zajistí, že vše proběhne v pořádku a bez komplikací. Po dokončení Notary Act obdržíte jeden originál tohoto dokumentu, který je Vaším nabývacím titulem. Jeden z originálů je uložen na místně příslušný rejstříkový soud, a výpis z něj je dostupný ve veřejném rejstříku. Tím je proces převodu formálně dokončen.

8. Registrace Bulstat: Po podepsání smlouvy je třeba se přihlásit k daňové residentuře k tzv. Bulstatu. Získáváte tím své identifikační číslo, pro odvody daně z nemovitosti v Bulharsku. Proces je poměrně jednoduchý, zajistíme Vám jej na základě plné moci nebo osobně s Vámi na příslušném úřadě.

Je důležité poznamenat, že zatímco cizinci mohou v Bulharsku volně kupovat budovy (jako jsou domy a byty), koupě půdy je omezena a vyžaduje bulharskou společnost. Tento proces může být složitý a měl by být prováděn s pomocí zkušeného právního poradce. 

Join The Discussion

Compare listings

Compare