Tipy na zajímavosti a výlety v okolí Obzoru

  • 0

Je pravda, že Bulharsko je primárně považováno za destinaci, která rekreantům nabízí hlavně moře. Když vás však už ležení u moře začne trochu nudit a rozhodnete se poznávat i okolí, bulharské pobřeží nabízí nespočet lokalit, které si zaslouží vaši návštěvu. Představíme vám několik tipů na výlety poblíž města Obzor.

Chrám svatého Jana Křtitele

Tento kostel naleznete v centru města Obzor pod náměstím. První Bulhaři přišli po tureckém dobytí do Obzoru v roce 1885. V roce 1904 přišel do Gözekenu (nynější Obzor) kněz Nedyu Spasů, který inicioval výstavbu chrámu „Sv. Jana Křtitele“ v jeho původní podobě. Obyvatelstvo buduje církev vlastními prostředky a prací, přičemž každý z nich vkládá všechny své síly a schopnosti. V roce 1913, z Dereköy – v té době v rámci hranic Turecka, přišel do Obzoru pop Ivan Ajanov, který byl až do své smrti v roce 1933 knězem v Obzoru a byl pohřben za tímto chrámem.

Dnes je kostel přístupný pro běžné lidi.

blank

Středověká pevnost Kozyak

Ve středověku zde byla nedobytná Bulharská pevnost Kozyak, chránící přístav s velkým ekonomickým významem pro Bulharský Černomořský obchod ve 13. a 14. stol. Rozvaliny středověké pevnosti jsou asi 3 km od dnešního Obzoru. V centru města Obzor najdete také zříceniny Jupiterova chrámu a pozůstatky římských hradeb. Předpokládá se, že pevnost se skládala ze dvou částí. Přední pevnost, která byla přístupnější, byla postavena v podobě nepravidelného šestiúhelníku.

Mys Emine

Mys Emine (bulharsky: Нос Емине) se nachází na bulharském pobřeží Černého moře. Nachází se 79 kilometrů jižně od Varny, 55 km (34 mil) severně od Burgasu a 14 km jižně od Obzoru. Tvoří výběžek Staré Planiny. Mys Emine je považován za nejbouřlivější bulharský mys.

Ve středověku byla na mysu Emine pevnost zvaná Emona. Její název byl odvozen od Aemona, starobylého názvu pro Staru Planinu. V současnosti zůstaly jen některé ruiny pevnosti. Nacházejí se zde i zbytky kláštera a majáku.

Mys Emine je koncovým bodem evropské pěší trasy E3 (její bulharská část je také známá jako „Kom-Emine“).

blank

Eko-trasa Kaleto

Ti, kteří upřednostňují hory a rozhodnou se uniknout před horkem, hlukem a shonem přímořského letoviska, si mohou vychutnat krásnou scenérii podél ekologické cesty, která spojuje severozápadní okrajové části města Obzor a středověkou pevnost Kaleto o celkové délce 2200 metrů. https://goo.gl/maps/3HEKn35yTRkj9Gcy7

blank

Na asfaltovou cestu se dostanete pěšky nebo autem na místo Gabra, kde si můžete užít nádherný panoramatický výhled na moře a město. Odtud kráčíte po cestičce obklopené nedotčenou vegetací a čerstvým chladným vzduchem s vůní borovice. Първомайская поляна (Prvomajska polyana) je místo obklopené stromy, kde si posedíte, zrelaxujete a vychutnáte si klid, který mohou poskytnout pouze hory. Na této louce naleznete altány, kamenné grily, stoly ale i chladný pramen léčivé minerální vody.
Eko-trasa končí pozůstatky středověké pevnosti „Kaleto“, která se nachází asi o 1000 m dále.

blank

Pláž a chráněná oblast Irakli

Irakli je území, které se nachází v blízkosti vesnice Emona a města Nessebar. Nachází se 9 km od města Obzor a 3 km od města Banya.

Na jednom konci pláže jsou luxusní bungalovy, zbytek pobřeží je známý pro svou nedotčenou přírodu a čisté prostředí, které nelze nalézt téměř nikde na bulharském pobřeží Černého moře. Existují zde jedinečné rostliny, které jsou uvedeny v Červené knize údajů Bulharska a chráněny zákonem o biologické rozmanitosti.

Pláž Irakli se nachází ve stejnojmenné chráněné oblasti, která se nachází mezi obcí Emona a mysem Emine o rozloze 42,30 hektarů. Kontroluje ji státní myslivecká společnost Nessebar pod dohledem regionálního inspektorátu životního prostředí v Burgasu. Bulharsko prohlásilo Irakli za chráněné území 6. května 1994. Cílem je zachovat typická pobřežní stanoviště vzácných a ohrožených druhů rostlin.

blank

Pro jednodušší organizaci výletu vám nabízíme pohodlnou možnost přepravy autem z Obzoru z před vašeho apartmánu na některé z oblíbených lokalit.
Cena je uvedena max. pro 4 osoby – obousměrná cesta z Obzoru do míst:

Burgas – 50 €
Varna – 50 €
Nesebar – 50 €
Sozopol a zámek Ravadinovo – 80 €

Balčik – botanická zahrada, Mys Kaliakra a návštěva Midinej farmy (pěstování mořských mušlí) – 80 €

Prohlídka města Nesebar a Bulharský večer – Dostanete srdečné přivítání, vychutnáte lokální víno, večeři – výběr lahodných bulharských specialit, vystoupení tanečníků v pestrobarevných kostýmech. Představení bulharského folklóru může být pro vás výjimečným zážitkem – 30 € / osoba

+420 702 138 072

Join The Discussion

Compare listings

Compare