Rosa Damascena – největší poklad a symbol národa / 120. ročník Festivalu růží

  • 0

Věděli jste, že z Bulharska pochází až 70 % světové produkce růžového oleje? Město Kazanlak v Údolí růží je domovem Rosa Damascena, největšího pokladu a symbolu národa používaného v parfémech a vzácné složky v růžovém medu, čokoládách, likérech, džemech, růžové vodě a léčivech s příchutí růží.

Růžový olej:

Z okvětních lístků růže se získává ten nejvzácnější olej na světě – růžový olej. Tento nejvzácnější olej pochází z růže damascénské (Rosa Damascena flos), říká se jí také bulharská podle lokality pěstování, a růže stolistá (Rosa centifolia).

Z Bulharska pochází 70 % světové produkce růžového oleje. Například v roce 2003 Bulharsko vyprodukovalo přibližně 900 kg této cenné suroviny. Turistickým centrem Růžového údolí je město Kazanlak, které má ve znaku květ růže a kde se nachází Muzeum pěstování růží.

Pokud pojedete do Bulharska, výrobky z růžového oleje najdete téměř v každém obchodě a v obchůdcích na promenádách u pobřeží.

Růže damascénská a její historie:

Růže byly na této Zemi již před 35 miliony let a lidstvo odpradávna umělo využít jejich účinků. Jako první začali pravděpodobně pěstovat růže v severní Persii (dnešní Írán). Peršané ozdobovali růžemi štíty svých bojovníků a růžovou vodou vítali své hosty – tento zvyk se zachoval do dnešních dnů.

Počátky výroby růžové vody a růžového oleje metodou destilace se datují do 7. století v tehdejší Persii. Až do 16. století byl hlavním producentem růžového oleje Írán a exportoval jej do celého světa. Dnes jsou nejvýznamnějšími výrobci Bulharsko, Turecko a Maroko, přičemž bulharský růžový olej se považuje za nejkvalitnější.

blank

Růže damascénská je královnou květin a už od starověku se považuje za symbol lásky, čistoty, víry a krásy.

Věděli jste však, že růže jsou nejen krásné a voňavé, ale mají také léčivé vlastnosti?

Růžový olej je zvláště ceněný v parfumerii, má však také terapeutické vlastnosti.

Růžová voda a sušené květiny růže damascénské se používají v lidové medicíně již staletí k léčbě různých onemocnění jako je: chronická bronchitida, astma, kožní a trávicí problémy, rakovina, vředy, ošetření ran, vrásky, různé infekce či zácpa.

Díky svým antibakteriálním, bolest tlumícím, protizánětlivým a uklidňujícím účinkům se růže damascénská využívala a stále využívá zejména ke zmírnění bolestí různého druhu, při léčbě zánětů a nervových poruch. Také na mysl působí uklidňujícím dojmem, pomáhá s depresemi, nervovým napětím a stresem.

Růžové údolí

V Bulharsku se růže pěstují ve velkém, ale jen na jediném místě. Centrální oblast Bulharska má nejpříznivější podnebí na světě pro pěstování růže olejnaté, ze které se již od dob osmanské nadvlády vyrábí světoznámý růžový olej. Říkají mu Údolí růží a leží mezi dvěma pásy hor. Růžové údolí nebo Údolí růží (bulharsky Розова долина / Rozova dolina) je 120 kilometrů dlouhé údolí ve středním Bulharsku při jižním úpatí pohoří Stara Planina, známé růžovými plantážemi.

V tomto údolí je přechod mezi zimou a jarem mírný a postupný, což je pro růže důležité. Pískovo – jílová půda pro jiné rostliny není úrodná, ale pro růže je dokonalá. Dalším plusem pro růžový olej je ranní rosa.

Letos se v této oblasti koná již 120. ročník úchvatného Festivalu růží

Navštivte růžová pole pro rituál sklizně růží a lihovar růží, ochutnejte lahodný růžový likér a růžový džem -> prohlédněte si karnevalový průvod s „mumy“ a místními obyvateli oblečenými v národních krojích a tradiční grilování s folklórem program.

Máte zájem navštívit Festival růží? Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

Join The Discussion

Compare listings

Compare