Blog o zajímavostech v Bulharsku – Černé moře

Slyšeli jste už něco zajímavého o Černém moři? Například, proč se jmenuje Černé moře černé, nebo jaké pověry se s ním pojí? Černé moře skrývá mnoho zajímavostí a je opředeno množstvím pověr.

Proč je Černé moře v léte tyrkysové?

V červnu se Černé moře zbarvuje do tyrkysova. Tento zvláštní efekt způsobuje fytoplankton, (jeden speciální druh) který svítí a způsobuje takové zbarvení. V tomto období roku to není žádný fenomén, změnu barvy spatříte už na první pohled.

Pro lidi takové vyzařování není nebezpečné, vysoká koncentrace fytoplanktonu však škodí rybám a jiným mořským živočichům.

Proč se nazývá Černé moře černé?

Další zajímavostí o Černém moři je jeho název. Pravděpodobně vznikl ješte ve středověku, a je odvozen od množství obětí a potopených lodí. 

Ve starověku však mořeplavci nazývali Černé moře jiným názvem a to “Pohostinné moře”

Přečtěte si o zázračných účincích Černého moře. 

A na závěr ještě jedna pověra: 

Druhý srpnový den Bulharská pravoslavná církev oslavuje život starozákonního proroka sv. Eliáše (Свети Илия – Илинден).

Podle jedné pověry je druhý srpnový den Černé moře nejnebezpečnější. Existuje přesvědčení, že k tomuto dni si more bere oběti pro sv. Eliáše.

Podle oceánografů to však není spojeno s pověrami, ale způsobené takzvaným “mrtvým tahem”. Tento jev je způsoben studeným severním větrem, který působí na vodní plochy jako jsou řeky a moře. Je mimořádně nebezpečný, když se objeví při pobřeží, protože na moři nejsou viditelné žádné náznaky nebezpečí.

Bulhaři by Vám poradili jednoznačně. Pokud se v tento den zdržujete na pláži, se raději se vyhýbejte vstupu do moře.

Černé moře je jinak mírumilovné a láká zejména rodiny s dětmi. Má jemnozrnný písek, mírný vstup do moře a ve vodě se nemusíte obávat žádných živočichů. Nejdelší pláž na bulharském pobřeží je právě ve městě Obzor. Využíjte tohle období k zakoupení nemovitosti u moře v Bulharsku.  

Compare listings

Compare